Pigułka newsów 22-24.10

Pigułki newsów dostępne są także w formie audio

Najgorętszy news

Według danych ze SteamDB port Uncharted: Legacy of Thieves Collection sprzedaje się najgorzej ze wszystkich portów jakie Playstation wydało na PC. Na razie rekordowa ilość grających jednocześnie wynosiła 11k. Dla porównania wyniki innych gier od Playstation na PC:

 • Days Gone – 27 tysięcy
 • Horizon Zero Dawn – 57 tysięcy
 • Marvel’s Spider Man – 66 tysięcy
 • God of War – 73 tysiące

Oficjalne

 • W sieci pojawił się wyciek screenshotów i fragmenty fabuły z God of War Ragnarok. Jeśli komuś zależy na omijaniu spoilerów tuż przed premierą gry zalecam uważać w sieci. Playstation na szczęście w miarę szybko usuwa pojawiające się treści.
 • W niedzielę na Steam został pobity rekord jednocześnie zalogowanych graczy – 30,021 milionów osób.
 • Fallout 4 dostanie darmową next genową aktualizacje na konsolach i PC. Patch pojawi się w 2023 roku. Dzięki niemu pojawi się w grze tryb wydajności z płynniejszym działaniem gry, wsparcie dla 4k i dodatkowa zawartość w Creation Club.
 • Robert Kurvitz – dyrektor kreatywny Disco Elysium pozwał studio ZA/UM. Istnieje więc szansa na to, że prawa do uniwersum powrócą do twórców gry. Sprawa sądowa rozpocznie się 28 listopada. Wszystko oczywiście powiązane jest ze sprawą przymusowego odejścia ze studia trzech ważnych dla gry osób (pisałem o tym tutaj).
 • Sonic Frontiers uzyskał status gold i zadebiutuje 8 listopada.
 • Polski indyk, który zebrał ogrom nagród – Papetura (tytuł wyprodukowany przy użyciu techniki animacji poklatkowej z prawdziwego papieru i tworzony przez 7 lat!) dostanie port na konsole z pomocą Feardemic (wydawca, spółka zależna od Bloober Team). Nie znamy jeszcze konkretnej daty. Prawdopodobnie jednak port na Nintendo Switch pojawi się w listopadzie.
 • Ogłoszono, że na platformę GOG trafi więcej tytułów multiplayer i będą działać w crossplayu z innymi platformami. Poinformowano także, że te tytuły będą jasno oznaczone, niewykluczone, że będą one miały DRM (co jak wiadomo nie współgra z polityką GOGa). 
 • CI Games na konferencji dla inwestorów ogłosił, że pracuje nad wieloma projektami.
  Lords of the Fallen – dowiedzieliśmy się, że gra dostanie jakieś treści po premierze
  Project III – Action RPG „dla szerszej publiczności”. Premiera w okolicach 2025-2026.
  Sniper Ghost Warrior – kolejne odsłony
  Project Survive – nowe IP, survival na silniku Unreal Engine 5
  Project Scorpio – całkiem nowe IP. Będzie to multiplayerowy taktyczny shooter PVE będący także grą-usługą. Premiera w okolicach 2024/2025 roku
  – United Label będzie wydawać do 3 tytułów rocznie
 • Kerbal Space Program 2 nie ma łatwego życia. Choć początkowo miało pojawić się w 2020, po paru przesunięciach wyląduje z premierą w 2023 roku. W końcu określono dokładną datę startu early accessu – 23 lutego 2023 roku. Gra kosztować będzie 50$ i dostępna będzie na Steamie oraz Epicu.

Plotki

 • Wyciekła lista gier, które trafią do Amazon Prime Gaming w Listopadzie: Fallout New Vegas Ultimate Edition, WRC 9 FIA World Rally Championship, Facility 74, Indiana Jones and The Last Crusade, Etherborn, Last Day of June, Whispering Willows.

 • Jak podaje serwis Insider Gaming Bungie pracuje nad wskrzeszeniem serii Marathon. Gra podobno jest dopiero w wersji alpha i będzie shooterem z naciskiem na trzyosobowe teamy, inspirującym się Escape from Tarkov. Jakiś czas temu Playstation ogłosiło, że chce do 2026 roku wydać 10 gier-usług. Mamy więc chyba ostateczny termin w jakim może pojawić się gra. 
 • Według Toma Hendersona od 25 października ruszą dla wybranych członków EA Playtesting testy alpha The Sims 5 znanego jako Project Rene.
 • Jak podaje Jeff Grubb produkcja Star Wars Jedi Survivor idzie sprawnie i EA planuje ruszyć z marketingiem już w grudniu (może ruszą wraz z The Game Awards?). Najpewniej premiera odbędzie się bezproblemowo i bez opóźnień. Według tego też insidera tytuł ma się ukazać w marcu.

Inne

 • Krzystof Augun założył stronę – Polskie Piksele. Jest to archiwum ze starymi polskimi grami wideo z Commodore 64, Atari i Amigi.
 • Nie jest to wielki news, ale wspominam o tym, bo lubię kreatywny marketing. Dzień przed premierą Victoria 3, Paradox udostępnił soundtrack gry, który swoim nagraniem nawiązuje do znanego radia Lofi Girl. Gra debiutuje już dziś – 25 października.

Sponsor dzisiejszej Pigułki - Psaw.eu

Psaweu to taki dziwny typ, co robi streamy na których można poznać jego pieski. Streamuje przeróżne gry (symulatory, przygodówki, indyczki), wszystko w pozytywnej atmosferze. Ale najlepszy jest jego Discord. NASZ Discord. To miejsce, w którym możesz też spotkać autora powyższej Pigułki i pomóc ją dalej rozwijać. Kto wie, może następną pigułkę audio nagrasz właśnie TY? Zajrzyj do NAS!