Pigułka newsów 30.09-01.10

Pigułki newsów dostępne są także w formie audio

Ogłoszenie: Wraz ze wspaniała społecznością Pawła „Psawua” Płocharskiego chciałbym ogłosić, że wystartowały Pigułki Newsów w formie audio. Jeśli nie znajdujecie czasu na przeczytanie pigułek, możecie teraz wysłuchać ich w każdej chwili. Na nagraniach swojego głosu udzielają przeróżne osoby z Discorda Psawua, na który serdecznie zapraszamPowyżej znajdziecie link do Spotify oraz RSS podcastu. Podcast „Troche o Grach” znajdziecie także na innych platformach podcastowych. 

PS: Nagrania Pigułek będą się pojawiać z opóźnieniem około 2 dni w porównaniu do ich tekstowych odpowiedników.

Najgorętszy news

Martin Luigi – założyciel ZA/UM ogłosił, że kolektyw artystyczny został rozwiązany. Studio ZA/UM, czyli studio odpowiedzialne za cudowne Disco Elysium, ma dalej funkcjonować. Opuściły go jednak  bardzo ważne osoby: Aleksander Rostow – dyrektor artystyczny, Robert Kurvitz – główny projektant, Helen Hindpere – główna scenarzysta. Powodem rozwiązania kolektywu było:

Żal, że coś będącego powiewem świeżości, coś tak unikalnego i wartościowego dla branży znika bezpowrotnie. Oczywiście studio dalej może pracować nad kolejnymi tytułami (oby to nie był sequel, bo Disco Elysium jest piękną zamkniętą całością). Na pewno część ludzi zostało w studiu i dalej będzie chciało tworzyć. Bez odpowiedniego kierownictwa jednak raczej już nie będzie to tytuł tworzony w duszy Disco Elysium…

Oficjalne

 • Premiery Października, czyli artykuł przedstawiający wszystkie nadchodzące tytuły najbliższego miesiąca, już się pojawił na stronie. Znaleźć go możecie pod tym linkiem.

 • Na Nintendo Switch zawitał Skyrim w wersji Anniversary Edition w cenie 289,90 zł (droooogo). Posiadacze poprzedniej wersji mogą zrobić upgrade za 80zł.

 • Studio Jetpack Interactive odpowiedzialne za chociażby port God of War na PC pochwaliło się w mediach, że tworzy dużą grę usługę. Ogłosili także, że dalej będą wspomagać studio Santa Monica z kolejnymi odsłonami serii God of War.

 • Sony podniosło ceny kilku starszych gier z 79zł na 89zł. Są to następujące tytuły: Gran Turismo Sport, Ratchet & Clank, Bloodborne i Horizon Zero Dawn.

 • Wśród śmiechów wokół kończącej swego żywota Stadii, pojawiło się też sporo kontrowersji. Google nie poinformowało zewnętrznych twórców, że Stadia zostanie wyłączona. W rozwój swoich gier niezależnych na tej platformie zainwestowało wielu twórców indyków, teraz niestety te pieniądze zostaną utracone. Co ciekawe nawet Kojima miał wydać tam tytuł, został on jednak anulowany (więcej o tym przeczytacie niżej w plotkach). 

  Oprócz tego także więksi wydawcy ogłaszają, że postarają się, aby zapisy gier oraz same gry zostały przeniesione. Na przykład Ubisoft pracuje, by można było przenieść gry na Ubisoft Connect, a IOI Interactive szuka podobnego rozwiązania z serią Hitman.

 • Ubisoft zapowiedział poniższą grafiką nowego shootera – Project U. W grze w drużynach będziemy wspólnie walczyć przeciwko „kosmitom”. Można już zgłaszać się do beta testów.

 • Zaprezentowano kolekcjonerkę The Callisto Protocol. Cena 239,99 dolarów.

 • Arkane uczy się na błędach marketingu Deathloopa. Właśnie opublikowano na kanale Bethesda Polska wyjaśnienie czym Redfall będzie. Poniżej ważniejsze informacje i link do materiału:

– Tytuł będzie można ogrywać solo jak i w coopie
– Co ważne nie jest to kolejna gra z hordami, tutaj to my jesteśmy zagrożeniem dla wampirów
– Będą różne drogi do osiągnięcia naszych celów, co jest jednym ważniejszych elementów gier Arkane
– Nie będzie to horror
– Po prezentacji postaci widzę potencjał na ciekawe dialogi i różnorodny gameplay
– Będzie mechanika robienia kołków na wampiry z różnych przedmiotów, połamane kije do bilarda, połamane miotły, harpuny a nawet krasnale ogrodowe czy gryfy od gitary XD

Produkcje od Arkane uwielbiam i będę tytuł obserwował. Ostatnio Deathloop zrobił na mnie
przeogromne wrażenie, trafił do topek gier ogrywanych przeze mnie w tym roku. Mam nadzieję, że w 2023 Arkane dowiezie i z Redfallem. Jeśli tak, to będę w siódmym niebie.

Plotki

 • W sieci pojawiła się plotka, według której rzekomo Kojima zaoferował Google Stadii, aby Death Stranding 2 zostało exclusivem na ich platformie. Z początku tytuł dostał zielone światło, a gra miała być horrorem wychodzącym epizodami. Ostatecznie jednak gra została anulowana ze względu na brak elementów sieciowych. Nie spodobało się to bowiem zarządowi Stadii. Czyli klasyczna opinia „gry singlowe się nie sprzedają” ehh.

 • Aktor Lance Reddick grający postać Sylensa w Horizon Forbidden West na twitterze udostępnił posta, w którym to chwali się ciężką pracą przy kolejnych sesjach motion capture do tego tytułu. Tweet został szybko usunięty. Mamy więc coraz więcej poszlak, że szykuje nam się DLC.
 • Podobno do Apex Legends ma trafić 9 zremasterowanych map z serii Titanfall. Dodadzą jeszcze mechy za jakiś czas i mamy Titanfalla 3 w domu.
 • Amazon przez przypadek udostępnił kontroler XBOXa Lunar Shift, który będzie zmieniał kolor pod wpływem światła i ruchu. Brzmi ciekawie, pytanie jak to rzeczywiście będzie wyglądać?

Sponsor dzisiejszej Pigułki - Broken Ranks

Broken Ranks to tytuł MMORPG, który charakteryzuje się turową walką w rzucie izometrycznym inspirowaną „Hirołsami” i światem dark fantasy. Produkcja jest następcą The Pride of Taern i jest ciągle rozwijana przez twórców - studio Whitemoon Games.