Summer Game Fest 2024 – Podsumowanie

Moja opinia o pokazie

Rzadko narzekam na pokazy gier. Zawsze potrafię coś znaleźć dla siebie, nigdy nie mam za dużego hype’u i cieszę się po prostu „świętem graczy”. Tym razem jednak trochę ponarzekam. Nie był to bardzo zły pokaz, ale zdecydowanie był to jeden ze słabszych pokazów Summer Game Fest (wydarzenie wystartowało w 2020 roku). Czemu?

Po pierwsze ilość nowych zapowiedzi, przynajmniej jak popatrzymy na większe produkcje, można spokojnie policzyć je na palcach jednej ręki. Z dużych nowości mamy: Civilization VII, rozszerzenie do Alana Wake 2, a także LEGO Horizon Adventures. Jest tego niewiele, ale za to trochę znaleźć można to w grach niezależnych i AA, co trochę pociesza.

Po drugie pokaz miał zbyt dużo nic nie wnoszących teaserów, trailerów i cinematiców. Jest to domena takich pokazów, tutaj jednak większość z tych gier jest już od dawna zapowiedziana, więc takie zabiegi po prostu bardziej męczą niż przypominają o produkcji. Jak już to wolałbym widzieć cinematici nowych gier.

Przechodząc jednak do tego co przyciągnęło mnie najbardziej. Głównym punktem całego pokazu dla mnie osobiście jest zapowiedź nowej odsłony Cywilizacji. Pierwsze gameplaye zobaczymy już w sierpniu i już nie mogę się doczekać. Oprócz tego? Kingdom Come Deliverance i dobrze wyglądający nadal Monster Hunter Wilds, choć ten zwiastun wyglądał chyba najgorzej ze wszystkich. No i oczywiście gry niezależne, które skradły całe Summer Game Fest. Chociażby wspinaczkowe Cairn ze śliczną oprawą wizualną. Albo np. niby prosty Wanderstop, ale zapowiadający w zwiastunie mroczny twist. Wydawcą jest Annapurna Interactive, więc mają moje zainteresowanie tylko przez to nawet. Choć w soulslikeach nie jestem ekspertem klimatem przyciąga mnie Black Myth Wukong oraz włoska Enotria. Trochę też mojej uwagi skradł Batman: Arkham Shadows, ale nie z faktu, że to gra na VR, a bardziej, że lubię po prostu Batmana.

Podsumowując, pokaz był biedny, ale myślę, że każdy wygrzebie coś dla siebie. Nie będą to jednak niemal na pewno gry nowe. Co boli głównie przez fakt, że najwięcej emocji na E3 zawsze było dla mnie poznawanie całkiem nowych gier (nawet jeśli nie miałbym ich zobaczyć przez najbliższe 5 lat).

Poniżej wszystkie zwiastuny, najciekawsze krótko dodatkowo opisałem.

Najciekawsze zapowiedzi

Black Myth: Wukong – ogłoszono start preorderów ślicznie zapowiadającego się soulsliek’a osadzonego w chińskiej mitologii. Premiera – 20 sierpnia na PC i PS5.

Civilization VII – zapowiedziano nową odsłonę z serii stworzonej przez Sida Meiera. Otrzymaliśmy teaser oraz dowiedzieliśmy się,  że w sierpniu zobaczymy gameplay, a w 2025 roku gra ukaże się na PC i wszystkich konsolach.

Kingdom Come Deliverance II – gra otrzymała nowy zwiastun. Premiera niezmiennie planowana jest na ten rok, na PC i konsolach aktualnej generacji.

Monster Hunter Wilds – z nowym zwiastunem prezentujący fragmenty gameplay. Premiera – 2025.

Alan Wake 2 – zapowiedziano edycję kolekcjonerską oraz nowy dodatek – Night Springs. Fizyczna edycja pojawi się w na jesieni, a dodatek jest dostępny już dziś!

LEGO Horizon Adventures – Horizon otrzyma własną grę w świecie klocków LEGO. Premiera w okresie świątecznym w tym roku.

Phantom Blade Zero – RPG akcji od S-GAME z pierwszym gameplayem.

Dune: Awakening – survival w świecie Diuny otrzymał cinematic.

Enotria: The Last Song – nowy trailer soulslike’a inspirującego się włoską kulturą zapowiadający właśnie udostępnione demo. Premiera – 19 września na PC i konsolach aktualnej generacji.

Warhammer 40,000: Space Marine 2 – nowe krótkie ujęcia z gameplayu z Spacer Marine 2. Premiera – 9 września.

Slitterhead – gameplay z najbardziej dziwnego zwiastunu ze wszystkich z tego pokazu. Horror ukaże się 8 listopada.

Cairn – zapowiedź symulatora wspinaczki w ślicznej oprawie graficznej. Premiera w przyszłym roku.

WANDERSTOP – zwiastun nowej gry wydawanej przez Annapurna Interactive. Będzie to przygodowa gra skupiona na narracji z elementami symulatora rolnictwa i parzenia herbaty. Zwiastun sugeruje jednak pewien mroczniejszy twist w rozgrywce. 

Deer & Boy – pierwszy zwiastun niezależną przygodową grę opowiadającą historię chłopca i uratowanym przez niego jelonkiem.

Neva – gameplay nowej gry od twórców Gris, premiera w tym roku.

Delta Force: Hawk Ops – zwiastun z gameplayem odświeżonej serii taktycznych shooterów.

Batman: Arkham Shadow – gra dostała pełny zwiastun, nie prezentujący jednak gameplayu jaki doświadczymy na Meta Quest. Poznaliśmy za to przybliżoną datę premiery – jesień 2024.

Killer Bean – humorystyczna strzelanka w której wcielimy się w fasolkę. Latem wystartuje early access.

Harry Potter: Quidditch Champions – otrzymało datę premiery – 3 września. Produkcja trafi na wszystkie platformy i w dniu premiery będzie dostępna w PS Plus.

Metaphor: ReFantazio – z datą premiery – 11 października. Gra trafi na PC i Xbox Series X/S.

Tears of Metal – zapowiedź rogalikowego hack and slasha osadzonego w średniowiecznej Szkocji.

Hyper Light Breaker – przybliżona data startu Early Accessu – późne lato tego roku.

Valorant – gra trafi na konsole aktualnej generacji.

SONIC X SHADOW GENERATIONS – ogłoszono datę premiery – 25 października.

Dragon Ball: Sparking! Zero – zapowiedziano datę premiery – 11 października 2024.

Among Us Animated Series – zaprezentowano pierwsze fragmenty animowanego serialu Among Us. Data premiery nie jest znana.

Inne

Spodobał ci się artykuł?

Możesz wesprzeć mnie na stronie buycoffee.to/rauqk i postawić kawę.
Zawsze ubarwi mi to dzień i zmotywuje do dalszego pisania.