Pigułka newsów 16-17.02

Pigułki newsów dostępne są także w formie audio

Najgorętszy news

Studio Firaxis Games poinformowało, że pracują nad kolejną odsłoną serii Sid Meier’s Civlization. Więcej informacji nie dostaliśmy, ale zakładając, że niedługo minie 6 lat od premiery szóstej odsłony powinniśmy dostać za jakiś czas dodatkowe szczegóły. Drugą informacją jest to, że po 27 latach pracy odchodzi szef studia – Steve Martin.

Oficjalne

 • Wild Hearts zadebiutowało i choć ma raczej pozytywne opinie od recenzentów to ma też spore problemy z optymalizacją na PC. Gra nie wykorzystuje mocy nowszych kart graficznych, a rozpala do czerwoności starsze wersje. Na samym Steamie gra ma zaledwie 35% pozytywnych opinii.
 • 16 lutego swoją premierę miał polski symulator – Wild West Dynasty. Gra zbiera bardzo złe opinie na steamie – jedynie 24% opinii jest pozytywnych.
 • Opóźniono premierę Sherock Holmes: The Awekened na marzec/kwiecień. Powodem opóźnienia są problemy z dostawami prądu na terenie Ukrainy. Tytuł pojawi się na PC i na konsolach poprzedniej jak i obecnej generacji.
 • Według raportu finansowego Ubisoftu do końca marca 2024 roku wydawca planuje premierę nie zapowiedzianej jeszcze produkcji AAA. Co to może być? Ciężko powiedzieć.
 • Respawn Entertainment opuściła grupa weteranów, aby założyć własne studio – Wildlight Entertainment. Szefem studia został Chad Grenier, a oprócz niego odeszli także Mohammad Alavi (level designer), Carlos Pineda (lead game designer), Jason McCord(design director), Jose R Zavala(lead art director),  Michael Cook (game designer) i jeszcze paru innych pracowników studia EA. Twórcy pracują podobno od jakiegoś czasu nad nową licencją.
 • Embracer Grup ogłosiło swoje plany na najbliższe lata. Studia spółki mają już w produkcji 31 tytułów. Zaznaczyć jednak trzeba, że 9 z nich jest we wczesnej fazie produkcji, a 5 na etapie koncepcyjnym. W ciągu najbliższych 3 lat Embracer Group chce wydać 19 wysokobudżetowych tytułów. A ostatnio kupione Crystal Dynamic oraz Eidos Montreal do 31.03.28 mają stworzyć 5 gier AAA. Wśród nich będzie najpewniej nowy Deus Ex, Tomb Raider oraz reboot Perfect Dark. Kolejną ciekawą informacją jest to, że aż 5 tytułów w ciągu najbliższych 24 miesięcy ma być na licencji The Lord of The Rings.
 • Zaprezentowano zwiastun SlavickPunk: Oldtimer, który będzie bazować na trylogii książek SybirPunk Michała Gołkowskiego. Gra będzie cyberpunkowym shooterem w rzucie izometrycznym. Pojawią się w nim także elementy skradankowe oraz zagadki środowiskowe. Premiera tytułu zaplanowana jest na drugą połowę 2023 roku.
 • Do Total War: Warhammer III trafił w pełnej wersji dodatek Immortal Empires. Wprowadza on ogromną kampanię, a co najważniejsze od teraz nie wymaga posiadania poprzednich dwóch części z tej serii.
 • 17 lutego zadebiutowało The Settlers: New Allies na PC (Uplay oraz Epic). Ubisoft jednak z niewiadomych powodów prowadził bardzo skromny marketing wokół tytułu – wiele serwisów nie dostało dostępu do tytułu przed premierą i dodatkowo bardzo późno pojawił się sam zwiastun zapowiadający premierę. Tytuł na konsolach pojawi się 23 marca, możliwe, że wtedy wydawca planuje dopiero rozpocząć kampanię marketingową gry.

Plotki

 • Według Toma Hendersona sequel gry Metro Exodus jest w pełni grywalny. Niewykluczone, że w tym roku doczekamy się zapowiedzi tytułu. Wstępnie data premiery planowana jest na 2024 rok.

Inne

 • Zapowiedziano nowy film produkcji Apple – „Tetris„. Produkcja skupi się na historii związanej ze sporem o prawa autorskie do gry. Tytuł pojawi się 31 marca w abonamencie Apple TV+.

Sponsor dzisiejszej Pigułki - Broken Ranks

Broken Ranks to tytuł MMORPG, który charakteryzuje się turową walką w rzucie izometrycznym inspirowaną „Hirołsami” i światem dark fantasy. Produkcja jest następcą The Pride of Taern i jest ciągle rozwijana przez twórców - studio Whitemoon Games.