Pigułka newsów 01-02.11

Pigułki newsów dostępne są także w formie audio

Najgorętszy news

W ostatnich dniach dostaliśmy sporo informacji związanych z Playstation:

 • Sprzedano już 25 milionów egzemplarzy PS5. Dla porównania PS4 sprzedało się w analogicznym czasie w 29,4 milionach kopii, ale nie miało ono takich problemów z dostępnością. Co na pewno miało duży wpływ na sprzedaż.

 • Po czerwcowych zmianach w PS Plusie odeszło 1,9 mln subskrybentów. Mimo utraty użytkowników, przychód z gier oraz abonamentów wzrósł o 11,7%.

 • Mniejsza też była, w porównaniu do ostatniego roku, sprzedaż gier w ostatnim kwartale. Sprzedano 62,5 milionów gier(w 2021 wynik ten wyniósł 76,4 milionów).

 • Playstation ogłosiło, że PSVR2 zadebiutuje 22 lutego 2023 roku. Preordery ruszą już niedługo, bo 15 listopada. Gogle mają kosztować 500 dolarów/600 Euro, a z grą Horizon Call of the Mountain 600 dolarów/650 euro.

Oficjalne

 • Serial The Last of Us zadebiutuje 16 stycznia na platformie HBO Max. Przy okazji zapowiedziano także planszówkę The Last of Us: Escape the Dark. Przy okazji 8 listopada ruszy zbiórka na kickstarterze
 • Phil Spencer przyznał oficjalnie, że XBOX na każdej sprzedanej sztuce konsoli (z aktualnej generacji) traci od 100 do 200 dolarów. Straty nadrabiane są oczywiście przez inne działy, głównie przez sprzedaż gier.

 • Modern Warfare 2 jest najlepiej sprzedającą się odsłoną serii Call of Duty. Tytuł ten w 3 dni wygenerował 800 milionów dolarów zysku. Dla porównania najbardziej dochodowym filmem 2022 jest Top Gun Maverick, który w pierwszy weekend zarobił 248 milionów dolarów.
  Już się boję jakie liczby będą przy Warzone 2, który pojawi się już 16 listopada. A tam to pewnie będzie dopiero cyrk z cenami season passów oraz naciąganiem graczy na niepotrzebne koszta.

 • Niestety, ale okazuje się, że nad Overwatchem 2 ciąży jakaś klątwa. Ostatnio tymczasowo znikły dwie postacie z powodu błędów. Dopiero co powróciły i pojawiła się identyczna sytuacja z kolejną postacią – Mei. Wróci ona do gry dopiero 15 listopada, gdy twórcy naprawią błąd powodujący, że gracze dzięki jej umiejętności mogą dostawać się w niedostępne wcześniej fragmenty map.
 • Asobo Studio pochwaliło się, że w A Plague Tale: Requiem zagrało już ponad milion graczy
 • Studio Remedy przypomniało o sobie i zapewniło, że prace nad Alanem Wakem 2 idą pełną parą. A do tego plany na wydanie gry w 2023 roku nie zmieniły się. 
 • Netflix przejął studio Spry Fox odpowiedzialne chociażby za Cozy Grove
 • 8 listopada na konsole aktualnej generacji oraz Game Passa trafi Return to Monkey Island.
 • W listopadzie do Game Passa trafi wiele ciekawych tytułów (w tym wiele indyków). Między innymi takie tytuły jak: Ghost Song, Return to Monkey Island, Football Manager 2023, Vampire Survivors, Pentiment, Somerville. Ogłoszono także, że po skończym okresie early accessu, gra Dune: Spice Wars  trafi do abonemantu PC Game Pass.
 • Hideo Kojima przedstawił kolejną aktorkę z którą będzie pracował przy kolejnym ze swoich projektów – Shioli Katsuna (aktorka znana jest np. z filmu Deadpool 2). Pojawił się także nowy plakat z pytaniem ” HOW COME?”. Osobiście podejrzewam, że wszystko odnosi się do Death Stranding 2, jest kilka elementów, które to sugerują. Ale pamiętajmy, że jest projekt Hideo Kojimy, spodziewać się można wszystkiego.
 • Jak na razie moja gra roku, czyli Olli Olli World, doczekała się już drugiego sporego dodatku. W DLC Finding the Flowzone trafimy do nowego świata, gdzie będą czekać na nas kolejne wyzwania. Co ważne jest to też ostatni planowany dodatek do gry.
 • Ogłoszono, że Atomic Heart, gra nazywana „sowieckim Bioshockiem”, zadebiutuje 21 lutego. Gra trafi na PC, konsole starej i aktualnej generacji oraz do Game Passa.
 • Ogłoszono, ze indyk skupiony na budowaniu krasnoludzkiej potęgi – Dwarf Fortress zadebiutuje 6 grudnia na Steamie i itch.io.

Plotki

 • Dostaliśmy od Jasona Schreiera sporo ciekawych informacji odnośnie przejętych studiów przez grupę Embracer.

  Studio Eidos Montreal (znani chociażby z Deus Ex: Mankind Divided i Strażników Galaktyki) rozpoczęło prace nad nowym Deus Ex’em oraz wspomagają Microsoft nad produkcją Fable. Oprócz tego pracują nad nowym IP, w którym skala produkcji musiała być ostatnimi czasy zmniejszona z niewiadomych przyczyn, a do tego jeszcze inny projekt studia został całkowicie skasowany. Produkcja, która poleciała do kosza, miała być RPGiem o „dzieciach jeżdżących na rowerach” inspirowanym Stranger Things.
  Do tego Embracer Group zamknęło studio Square Enix Montreal, które zajmowało się głównie mobilkami. Część pracowników tego studio przeniosło się do Eidos Montreal.

 • Informacje znalezione w plikach gry Elden Ring sugerują, że z czasem do gry trafi arena nazywana Colosseum, 30 nowych bossów, 6 nowych broni i kilka innych pomniejszych elementów dodatkowych. 
 • Według plotek podanych przez serwis Insider Gaming grupie hackerów udało się złamać zabezpieczenia The Sims 5 (czyli Project Rene) i dzięki temu zdobyli dostęp do zamkniętych alpha testów tego tytułu.

Spodobał ci się artykuł?

Możesz wesprzeć mnie na stronie buycoffee.to/rauqk i postawić kawę.
Zawsze ubarwi mi to dzień i zmotywuje do dalszego pisania.