Pigułka newsów 05-07.11

Pigułki newsów dostępne są także w formie audio

Najgorętszy news

7 Listopada trwał tak zwany N7Day, czyli dzień święty dla serii Mass Effect (moja ukochana seria dodam). Tego też dnia, BioWare zaprezentowało nowy concept art wraz z zniekształconym nagraniem głosowym, które szybko zostało rozkodowane. W poprawionym nagraniu słyszymy ważną dla serii postać – Liarę oraz prawdopodobnie dźwięki Getha. Liara w nagraniu mówi: „Exactly, the council will be furious, although they should know by now not to underestimate human defiance.”
Niestety w żaden sposób nie daje nam to większej wiedzy, czego możemy się spodziewać w kolejnej odsłonie serii.

Oficjalne

 • Producent Final Fantasy XVI w wywiadzie zapowiedział, że jeszcze w tym roku poznamy datę premiery FFXVI. Najpewniej wydarzy się to 8 grudnia na The Game Awards. Dowiedzieliśmy się też, że gra jest ukończona w 95% i zapewni nam 30-40 godzin zabawy. Jeśli ktoś będzie chciał wykonać wszystkie side questy i odkryć wszystkie zakamarki tego świata zajmie mu to ponad 70 godzin. Nową informacją też jest to, że tytuł pozostanie eksluzywem dla Playstation 5 przez 6 miesięcy.
 • W Humble Bundle pojawił się pakiet gier od 11 Bit Studios. Za minimum 15 euro możemy dostać wszystkie dziewięć tytułów tego polskiego wydawcy pomagając przy tym Ukrainie. Oferta kończy się 18 listopada.
 • Jak podaje PC Gamer, EA udało się uzyskać patent, które złożył w 2020 roku. Wykorzystując opisany w nim algorytm (technologię), gry mają zmieniać ustawienia w zależności od umiejętności graczy. Jak to się sprawdzi w rzeczywistości i kiedy zobaczymy tytuł z taką technologią, niestety nie wiadomo.
 • Render Cube uzyskało pełne prawa własności do gry Medieval Dynasty. Gratulacje! Mimo, że studio pracowało nad tym tytułem, część praw należała od początku do wydawcy – Toplitz Productions. 
 • Nintendo zapowiedziało, że 9 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się pokaz gier Indie World.
 • Zapowiedziano współpracę marek Wiedźmin i Lost Ark, więcej dowiemy się na początku 2023 roku.
 • Ubisoft oficjalnie oświadczył, że nie ma na razie w planach remasterowania/remake’owania innych części serii Prince of Persia niż The Sands of Time.
 • Tradycyjnie w poniedziałek przygotowałem listę produktów generujących największe przychody na Steam. Zapraszam do rzucenia na nią okiem.
 • Paradox słucha swoich graczy i po krytyce pewnych mechanik w Victoria 3, zapowiedzieli szybko plany na poprawę działania ich nowego tytułu. Cały plan naprawy mechanik znajdziecie poniżej na infografice.
 • Zapowiedziano nowego tanka, który trafi z nowym sezonem (czyli 6 grudnia) do Overwatch 2. Postać ma się nazywać Ramattra i będzie posiadać dwie formy: defensywną „omnic form” i ofensywną „nemesis form”.

 • Zapowiedziano grę VR osadzoną w uniwersum Stranger Things. W grze wcielimy się w postać Vecny i odwiedzimy mroczne wymiary. Tytuł zadebiutuje zimą 2023 roku.
 • Dostaliśmy nowy gameplay i datę premiery polskiej gry Blacktail. W grze wcielimy się w dziewczynkę, która w mrocznym magicznym lesie poluje na Babę Jagę, wędkuje, craftuje i wytwarza mikstury alchemiczne. Tytuł zadebiutuje 15 grudnia 2022 roku na PC i konsolach aktualnej generacji.
 • Dying Light 2 już 10 listopada doczeka się sporego dodatku – Bloody Ties, który wprowadzi arenę i nowy wątek fabularny. Twórcy postanowili nam o nim przypomnieć nowym zwiastunem. DLC będzie kosztować 40zł.
 • Forspoken dostało spory gameplay skupiony na magii.

Plotki

 • Według serwisu The Leak Playstation planuje w 2023 roku premierę PS5 Slim. Informację tę potwierdził Tom Henderson. Konsola będzie się sporo różnić zewnętrznie jak i wewnętrznie od PS5. Będzie pracować na mniejszym napięciu i ograniczy nagrzewanie. Zmiany w budowie spowodują, że w pozycji leżącej nie będzie wymagana podstawka pod konsolę.
 • Według plotek, źle się dzieje się w studiu Mundfish przy produkcji Atomic Heart. Jak podają pracownicy, w studiu dochodzi do crunchu, braku premii oraz ciągłych zmian w wizji gry. W produkcji skupiono się początkowo na fabule i grafice, co poskutkowało stratą jakości rozgrywki. Udostępnione filmy są często robione tylko w celach marketingowych i nie są fragmentem prawdziwej gry. Podobno duża część pracowników odeszła ze studia w 2020 roku. Również później zwalniały się kolejne osoby, a na ich miejsce zatrudniono niedoświadczonych pracowników. Warto zaznaczyć, że gra ma zadebiutować już 21 lutego 2023 roku.
 • Według źródeł Jeza Cordena Diablo IV zadebiutuje wiosną 2023 roku. Najpewniej zostanie to oficjalnie ogłoszone na The Game Awards (8 Grudnia). Niewykluczone, że wtedy Blizzard ogłosi datę startu otwartej bety tego tytułu. Szef Blizzarda krótko skomentował te plotki: „nie wierz we wszystko, co czytasz”.

 • Na podstawie słów Matta Booty’ego – Szefa XBOX Games Studios, spekuluje się, że Redfall zadebiutuje przed Starfieldem i jak sugerowały plotki może zdarzyć się to w pierwszym kwartale 2023 roku. 
 • Pliki znalezione w Resident Evil Village sugerują, że na PC może zawitać wersja VR tej produkcji. Oficjalnie wiemy jedynie, że tytuł ten ma się pojawić na PS VR2.

Spodobał ci się artykuł?

Możesz wesprzeć mnie na stronie buycoffee.to/rauqk i postawić kawę.
Zawsze ubarwi mi to dzień i zmotywuje do dalszego pisania.