Pigułka newsów 02-03.08

Najgorętszy news

Po dużej krytyce odnośnie ceny Spider-Man Remastered na PC (dla przypomnienia było to 299 zł za 4 letnią grę), Sony nagle zmieniło na Steam cenę na 259 zł. Do tej zmiany doszło w Polsce, Wielkiej Brytanii, Australii, Izraelu, Nowej Zelandii, Norwegii i Szwecji. Najpewniej, wkrótce podobne zmiany pojawią się na Epicu. Jeśli ktoś dokonał już zakupu gry, może grę oddać i zakupić ponownie po niższej cenie.

Oficjalne

 • New Blood Interactive ogłosiło opóźnienie Gloomwood. Gra ukaże się jednak 6 września. Za to 16 sierpnia w miejsce premiery opóźnionego tytułu pojawi się drugi akt retro FPS’a Ultrakill.

 • W ostatniej Pigułce newsów wspominałem o plotce o nowym Tomb Raiderze. Przeciek zapoczątkował Colin Moriarty na swoim podcaście Sacred Symbols. Po fali spekulacji fanów i rozsyłania plotki dalej, Crystal Dynamics zareagował i zażądał usunięcia odcinka oskarżając o łamanie praw autorskich. Tak przynajmniej podaje Colin Moriarty.

  Reakcja studia może potwierdzać plotkę lub wręcz przeciwnie. Niewykluczone, że gra jest na tyle inna niż ta przedstawiona w  plotce, że studio nie chce, by gracze mieli złego podejścia do ich tytułu. Pozostaje, więc czekać na oficjalne informacje o grze.

 • Gra tworzona na bazie serii książek Jacka Piekary „Ja, Inkwizytor” znalazła wydawcę – Kalypso Media. Dzięki temu tytuł dostał dodatkowy budżet 2,5 miliona euro oraz wydawca mówi już o ewentualnym zielonym świetle dla sequela. Premiera gry planowana jest na drugi kwartał 2023 roku.

 • EA postanowiło chyba poprawić swój wizerunek, ponieważ na konferencji z inwestorami przyznało, że gry single-player są dla nich ważne. Oczywiście pamiętając, że gry-usługi jednak mają ogromne wpływy dla firmy – aż 70% przychodów w ostatnim roku. Na konferencji EA zdementowało też plotki o ewentualnym przejęciu EA przez jakiś inną firmę.

 • Z raportu finansowego Activision Blizzard wynika wiele ciekawych informacji. Diablo IV na pewno ukaże się w 2023 roku, a produkcje tworzone przez Activision odniosły spadek zainteresowania – liczba graczy spadła po raz pierwszy od trzech lat poniżej 100 milionów miesięcznie.

 • Capcom pochwalił się sprzedażą swoich gier w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Jak się okazuje, największy wzrost sprzedażowy miało Monster Hunter Rise (łącznie zakupiono już 10,3 mln egzemplarzy) oraz jego dodatek Sunbreak (2,5 mln egzemplarzy).

 • Minął kolejny kwartał i także Nintendo dokonało podsumowań. Switch mimo problemów z dostawami podzespołów nadal sprzedaje się świetnie. Sprzedano łącznie już 111,08 mln egzemplarzy (jeszcze tylko 7 mln do pobicia Game Boya).

 • Indyczy wydawca Mooneye Studio podzielił się informacją, że wyda Farewell North tworzone przez jedną osobę – Kyle Banks. Będzie to przygodowa i poruszającą produkcja, w której jako pies rasy border collie staramy się przywrócić kolory do życia naszej właścicielki. Co ciekawe tytuł będzie inspirował się prawdziwymi miejscami znanymi ze szkockich wyżyn. Premiera w 2023 roku.

 • Dying Light 2 doczeka się drugiego darmowego rozdziału o tytule „A Huntress and a Hag”.  Więcej o DLC znajdziecie poniżej. Twórcy także w poniższym materiale zapewnili, że gra będzie wspierana przez co najmniej 5 lat.

 • Pojawił się nowy film przedstawiający postęp prac nad Project L, czyli bijatyki w świecie LoL’a. Jak podają twórcy, gra ma być free-to-play, lecz bez agresywnych mikropłatności. No zobaczymy… Poinformowano także, że do gry trafi znana z tego uniwersum postać Illaoi, o czym przeczytacie szerzej tutaj.

Plotki

 • Pojawiły się kolejne duże plotki o Dead Island 2. Według źródeł Toma Hendersona gra ma się dobrze. Produkcja ma być oficjalnie ogłoszona jeszcze w tym roku (najpewniej na The Game Awards – 9 grudnia). Podobno premiera planowana jest na okolice Wielkanocy w 2023 roku. Gra ma dziać się między innymi w Hollywood i San Francisco. Nacisk też w tej odsłonie będzie większy na co-op. Grę zapowiedziano 8 lat temu i nasuwa się pytanie, czy nie będzie zbyt dużego hype’u na ten tytuł?
 • Na podstawie paru wypowiedzi Stephena Kicka (szefa Nightdive Studios) na twitterze powstały spekulacje, że jego studio pracuje nad Star Wars: Dark Forces. Studio znane jest z remake’ów i remasterów starych FPSów.
 • Jak podaje Bloomberg Blizzard przez trzy lata wraz z NetEase (chińską firmą, która pomaga także przy Diablo Immortal) tworzyła mobilną wersję WoWa. Projekt został jednak anulowany po problemach związanych z kwestią finansowania tytułu.

Inne

 • Discord ogłosił standaryzację aplikacji na PC między wersją na mobilki. Doprowadzi to do ujednolicenia tych wersji i powinno doprowadzić do szybszch aktualizacji na urządzenia mobilne. Prawdopodobnie zajdą też kosmetyczne zmiany w aplikacji na telefonach.
 • Udostępniono modyfikację „Splitscreen” do gry Stray. Umożliwia ona ogrywanie gry w lokalnym co-opie. Twórca uprzedza jednak, że mod jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju.

Spodobał ci się artykuł?

Możesz wesprzeć mnie na stronie buycoffee.to/rauqk i postawić kawę.
Zawsze ubarwi mi to dzień i zmotywuje do dalszego pisania.