Pigułka newsów 20-21.12

Pigułki newsów dostępne są także w formie audio

Najgorętszy news

Zapowiedziano remaster cenionego rogalika Risk of Rain. Odnowiona wersja będzie miała tytuł Risk of Rain Returns i zadebiutuje w 2023 roku na Steamie oraz Nintendo Switch.

Oficjalne

 • Games Industry przygotowało przeróżne statystyki podsumowujące rok 2022 w branży growej, między innymi:

  – Rynek branży gier osiągnął wartość 184,4 miliardów dolarów.
  – 50% tego wszystkiego stanowią gry mobilne, 28% gry na konsolach, 21% gry na PC oraz 1% gry na przeglądarki.
  – Gry cyfrowe stanowią 94,2%
  – Najlepiej ocenianą grą był Elden Ring, a najgorzej Postal 4: No Regerts
  – Na twitterze najwięcej dyskusji prowadzono o Genshin Impact, Final Fantasy XVI oraz Elden Ringu.

 • Vernon Sanders – szef działu globalnej telewizji w Amazon Studios poinformował, że serial God of War oparty będzie na historii, którą poznaliśmy w odsłonie z 2018 roku. Sanders obiecał także, że produkcja będzie wierna grze.
 • Serwery mobilnej gry Crash Bandicoot: On the Run zostaną wyłączone 16 lutego 2023 roku.
 • Hideo Kojima w wywiadzie zapowiedział, że Death Stranding 2 nie będzie zwykłym sequelem. Gra ma wykorzystywać bliżej nie określone nowe technologie (Kiedyś były plotki o grze Kojimy połączonej z chmurą. Może odnosiły się one do DS2?).
 • Larian Studios poinformowało, że przed premierą patcha 1.0 do Baldur’s Gate 3, do gry trafi jeszcze kilka aktualizacji. Twórcy zapowiedzieli jednak, że część z tych aktualizacji (a także patch 1.0) może spowodować wymóg rozpoczęcia gry od nowa. 
 • Sony potwierdziło, że DualSense Edge będzie mieć „umiarkowanie krótszy czas działania” ze względu na dużą ilość „wysokiej jakości funkcji”. Dla przypomnienia pad zadebiutuje 26 stycznia i kosztuje 1199zł.
 • Reżyser Valoranta Joe Ziegler opuścił Riot Games i dołączył do Bungie, aby pracować przy niezapowiedzianym projekcie. 
 • EA złożyło wniosek o patent na nową technologię odpowiedzialną za animację twarzy. System ten polegałby na łączeniu obrazów 2D oraz tekstur twarzy (bazowanych na zdjęciach żywego modela), aby usprawnić modele i animacje w cutscenkach. Dzięki temu systemowi, mimika twarzy powinna być płynniejsza i bardziej realna. Czy to się uda zobaczymy dopiero za jakiś czas.
 • Reżyser Star Wars Jedi Survivor – Stig Asmussen w wywiadzie opowiedział trochę o usprawnieniach tytułu względem pierwszej odsłony. Do gry trafi chociażby możliwość posługiwania się dwoma mieczami świetlnymi, blasterem, a także używaniem blastera i miecza jednocześnie. Do tego rozwinięto walkę wręcz, teraz skupiona będzie na 5 różnych postawach naszego bohatera. Postawy będą potrzebne, aby efektywniej walczyć z przeróżnymi rodzajami wrogów. Ma być także usprawniona eksploracja.
 • Jeśli szukacie tanich gier nadchodzą dwie duże zimowe wyprzedaże. Pierwsza w PS Store już ruszyła i potrwa do 7 stycznia. Druga zaś na Steamie ruszy 22 grudnia o godzinie 16:00 i trwać będzie do 5 stycznia.
 • 21 grudnia do MMORPG Broken Ranks trafiła nowa instancja z bossem i pojawiła się zmiana w systemie PvP. 23 grudnia za to pojawi się zimowy event, który potrwa 5 dni.
 • Polskie studio Golden Hind Games zapowiedziało survival multiplayer o piratach – Pirates Dynasty. Grę wydaje Toplitz Games, które wydało już szeroko znane Medieval Dynasty. Sam gameplay gry zobaczyć możemy jedynie na paru screenach udostępnionych na Steamie. Gra zadebiutuje w 3 kwartale 2023 roku.

Plotki

 • Do Mortal Kombat X i 11 trafiły banery z reklamami. Dataminerzy sugerują, że może być to szykowanie studia do miejsca by wkrótce ruszyć z ogłoszeniem i promocją Mortal Kombat 12.

Spodobał ci się artykuł?

Możesz wesprzeć mnie na stronie buycoffee.to/rauqk i postawić kawę.
Zawsze ubarwi mi to dzień i zmotywuje do dalszego pisania.