Digital Dragons 2024 – relacja

Ważne

Bilety na Digital Dragons otrzymałem od organizatora wydarzenia.

Ale co to jest?

Jest to jedno z największych, jeśli nie największe, wydarzenie związane z branżą gier w Europie, które zadebiutowało już w 2012 roku. Wydarzenie jest skierowane do osób blisko związanych z gamedevem. To tutaj jest okazja porozmawiać z deweloperami, posłuchać prelekcji albo zorganizować spotkanie biznesowe np. po to by odnaleźć wydawcę swojej gry.

Jest to więc idealne miejsce dla osób, które interesują się produkcją gier lub chcą wciągnąć się w jej świat.

Wrażenia z wydarzenia

Były to moje pierwsze Dragonsy i muszę przyznać, że zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Jeśli chodzi o gamedev, było to największe wydarzenie, na którym miałem okazję być (a byłem już na paru). Czego tam doświadczyłem?

Głównym punktem całego eventu była możliwość spotkania twórców gier z całego świata. Na konferencji można było znaleźć samego Swena Vincke (CEO Larian Studios – Baldur’s Gate 3), a także całą masę osób z takich studiów jak Activision, Techland,
11 bit studios, Flying Wild Hog, Fool’s Theory… Wiele z nich oferowało rekrutację, między innymi do dopiero otwartych polskich oddziałów Larian Studios czy Activision.

Sam skorzystałem z okazji i skonsultowałem swoje portfolio z paroma osobami (pozdrawiam pewne osoby z CD Projekt Red i Activision!). Feedback, jaki otrzymałem, był świetny i dał mi ogromną dawkę pozytywnej energii do dalszej pracy nad nim. Jeśli odwiedzicie Dragonsy, nie zastanawiajcie się i wykorzystajcie okazję do takich rozmów!

Oprócz oficjalnych spotkań świetną opcją było porozmawianie z uczestnikami konferencji na organizowanych wieczorami after party. Otwiera to możliwość poznania naprawdę wielu świetnych osób w trochę bardziej luźnej atmosferze, przy przysłowiowym piwie.

To nie koniec atrakcji. W czasie trwania Dragonsów odbywały się prelekcje o tajnikach produkcji gier oraz prezentujące wskazówki dla pracy w wielu obszarach branży. Od aspektów czysto artystycznych i technicznych, po te skupione na zarządzaniu firmami czy marketingu. Dla każdego coś miłego! Sam skupiłem się na tych pierwszych, bo są one bliższe memu sercu. Udało mi się wysłuchać przynajmniej kilku i jedynym minusem jaki mógłbym wymienić była nadmiernie wykorzystywana klimatyzacja w salach. Przez większość czasu siedziałem w bluzie.

Nie można też zapomnieć o grach indie, bo przecież nie cały świat kręci się wokół „molochów”. Na całym parterze rozciągały się stoiska z dostępnymi grami niezależnymi do ogrania. Wolny czas wykorzystałem, by wyłapać kilka ciekawych produkcji. Najbardziej w oczy wpadły mi: Forgive Me Father 2 (Steam), Marko: Beyond Brave (Steam) i Wanderer’s Sigil: Dice-Fueled Adventure (Steam).

Ostatniego dnia wystawiające się indyki miały okazję wziąć udział w skromnej ceremonii nagradzającej najlepsze z nich.

Digital Dragons Awards

Dużym punktem konferencji były także oficjalne nagrody Digital Dragons Awards. Zorganizowane na naprawdę wysokim poziomie z przerywnikami muzycznymi. Małe The Game Awards, jak się patrzy!

Powyższe zdjęcia pochodzą z oficjalnego twittera Digital Dragons oraz od Michała Jaworskiego (w ciemnych miejscach mój aparat nie radził sobie najlepiej)

Poniżej lista zwycięzców:

  • Best Polish Game: Cyberpunk 2077: Phantom Liberty (CD PROJEKT RED)
  • Best Polish Narrative: Cyberpunk 2077: Phantom Liberty (CD PROJEKT RED)
  • Best Polish Game Design: Against the Storm (Eremite Games)
  • Best Polish Game Visual Art: Inkulinati (Yaza Games)
  • Best Polish Game Audio: The Invincible (Starward Industries)
  • Best Polish Mobile Game: Hero Legacy: Adventure RPG (BoomBit Games)
  • Best Foreign Game: Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
  • Special Recognition Award: Marta Fijak

Rysa

Rysą na całym wydarzeniu była aplikacja, która służyła do przeglądania oferowanych prelekcji czy trzymania biletu w jednym miejscu. Oprócz drobnych bugów, złym posunięciem było dodawanie nowych funkcji tuż przed startem konferencji. Powodowało to nie tylko kolejne błędy aplikacji, ale także wprowadzało sporo zamieszania.

Na tym się już zatrzymam, nie chcę się nad nią zbytnio znęcać (choć kusi). Mam jednak nadzieję, że organizatorzy przemyślą zmianę wykorzystywanej zewnętrznej aplikacji.

Podsumowanie

Tak właśnie wyglądały moje pierwsze Dragonsy. Jestem pewien, że nie ostatnie i naprawdę szczerze poleca wam samemu się przekonać. Zapowiedziano już datę kolejnych: 18-20 maja 2025. Jeśli zamierzacie tam wpaść, mam nadzieję, że uda się zbić piątkę!

Spodobał ci się artykuł?

Możesz wesprzeć mnie na stronie buycoffee.to/rauqk i postawić kawę.
Zawsze ubarwi mi to dzień i zmotywuje do dalszego pisania.